Facebook

     Jaki Laptop Wybrac ?


naprawa komputerów laptopów Toruń

W obecnych nowoczesnych czasach producenci prześcigają sie w miniaturyzacji urządzeń. Reklamują swoje produkty jako coraz cieńsze, coraz lepsze oraz działające dłużej na baterii. Prawda jest taka że niezależy Im na długowieczności swoich produktów. Starają się tak produkować laptopy by ich sprawność kończyła się zaraz po okresie gwarancji. Niestety.

Głównym problemem przy miniaturazycji urządzeń jest problem z odprowadzaniem temperatury na zewnątrz. W komputerach stacjonarnych w skrzynce jest bardzo dużo mniejsca a stosowane tam urządzenia posiadają duże radiatory oraz pożądne wentylatory. Dzięki takiemu rozwiązaniu problem ciepła został rozwiązany a praca takich systemów jest bardzo stabilna.

Wyobrażmy sobie teraz że wszytskie podzespoły takiego komputera wyjmujemy i pakujemy w jedno małe pudełko blaszane, zabieramy duże radiatory, usuwamy wentylatory. Tak powstaje właśnie nasz nowoczesny laptop. Żeby nie bylo tak żle dokłądamy jeden mały wentylatorek z radiatorem. Dla lepszego zobrazowania podam dane liczbowe. Materiał zurzyty do produkcji laptowa w porównaniu z komputerem stacjonarnym o tych samych parametrach wynosi odpowiednio dla radiatora 8 razy mniej, a ilóść wentylowanego powietrza jest 11 krotnie mniejsza. Dlatego też średnia temperatura laptopa podczs normalnej pracy waha się między 55-95 stopni Celsjusza, gdzie w komputerach stacjonarnych rzadko osiąga 40 stopni. Temeratury rzędu 90 stopni to już prawie wrzenie wody. Pomyślmy teraz jak gorąco i w jakich warunkach pracują nasze scalaki, procesory, pamięć, dysk twardy w środku naszego kochanego nowoczesnego laptopa. W tym samym środowisku pracuje również nasza karta graficzna której zabrano wentylator i radiator zastępując prowizorycznym śmigiełkiem.

Przy tak dużych temperaturach połączenia układu graficznego z płytą główną mogą ulec uszkodzeniu bądz całkowitemu przerwaniu. Najczęstczymi obajawami są:
Czarny ekran laptopa. Komputer włącza się normalnie słychać prace dysku i wentylatora, system zaczyna się włączać, słychać dzwięki podczas uruchamiania Windowsa. Jest to klasyczny objaw takiej awarii.
Komputer po włączeniu wydaje ostre dzwięki i się wyłacza. Rzadziej spotykny objaw, przyczyna pozostaje taka sama.

Serwis laptopów Toruń oferuje następujące usługi w tym zakresie:

Reflow układu graficznego. Polega on na podgrzaniu uszkodzonego układu do odpowiedniej temperatury i przylutowaniu na nowo dopłyty głównej.
Reballing układu graficznego. Polega na całkowitym odseparowaniu układu, oczyszczeniu ze starej warstwy cyny. Nałożeniu nowych kulek cynowych na nogi procesora i ponownym zespoleniu z płytą główną.

Uwaga wiele serwisów komputerowych posiada w swojej ofercie "profesjonalną naprawę układów graficznych-BGA" do tego jeśli dodatkowo reklamują się że robią to "tanio" możemy byc pewni że korzystają z bardzo nieprofesjonalnych metod. Przyczyną niesprawnego działania komputera w takiej warii jest brak przepływu prądu pomiędzy nogami procesora a płytą główną, dlatego metody niżej wymienione często przynoszą skutek w postaci poprawnego wyświetlania obrazu na matrycy. Pogotowie komputerowe Toruń mówi że niestety jest to bardzo krótkotrwała naprawa. Serwisy laptopów stosują metodę na suszarkę-podgrzewając ukłąd szuszarką do włosów, na opalarkę do farb olejnych. Ostatnio nawet próbują wkładać płytę główną do piekarnika i podgrzeać do temperatury topienia się cyny.

Profesjonala naprawa laptopa z taką usterką polega na umieszczniu chipa grafiki w odpowiednim piecu lutowniczym w którym fale podczerwone podgrzewają układ równomiernie a temperatura podnosi się stopniowo. Taki piec regulowany jest cyfrowo i mamy kontrole na aktualną temperaturą pracy.

Koszty usług wahają się od 250 do 350 zl w nieprofesjonalnych punktach. A jedyne co robi serwisant w takim punkcie to rozkręcenie laptopa i podgrzania suszarką układu. Natomiast porządna naprawa niesie za sobą większe koszty ponieważ należy użyć nowych kulek cynowych, nowej ramki lutowniczej, odpowiedniego kleju.

Giganci na rynku sprzętu komputerowego nie dbają o szczegóły. I tak firma NVIDIA wyprodukowała układ do komputerów mobilnych z wadą fabryczną polegającą na użyciu materiałów o niewystarczającej jakości i przestającym działać w dużo szybszym czasie niż układy konkurencji. Szacuję się że okolo 35% laptopów z lat 2005-2011 posiada wadliwe układy od NVIDII. Niektóre firmy np HP przez okres 2 lat od ujawnienia faktu przeznaczylo 200 tys dolarów na naprawę. Niestety jest to kropla w morzu.

Nie bez przyczyny pisałem wyżej o układach NVIDII chodzi tu głównie o karty Geforce. Niektóre serwisy wiedząc o wadliwych układach oferują klientom nowy chipset, rzekomo bez błedu produkcyjnego. I tu proszę uważać. Ceny naprawde nowych i pozbawionych układów wahają się 500-600 zł. Dlaetgo jęśli oferują chip do naszego laptop za 300 zł nie kupujmy. Takie chipy to są fabrycznie wadliwe z zeszlifowanym numerem seryjnym i wygrawerowanym nowym.

Co możemy zrobić by zapobiegać takim uszkodzeniom.
Każde urządzenie z czasem zaczyna się pokrywać kurzem, dlatego bardzo dobrze jeśli dbamy aby nasz laptop był regularnie czyszczony. Brud który usuwamy jest tylko powierzchniowy, zapominamy że o wnętrzu naszego komputera. Aby doatać sie do niego należy go rozkręcić i dojść do wentylatora z radiotrem - to urządzenie którego dzwięk słyszymy podczas pracy z różnym natężeniem w zależności o temperatury procesora. Ogólnie proces rozkręcania możemy na następujące etapy:Dane Techniczne :


Biuro czynne:   
Poniedzielek-Piatek:   9.30-18
Sobota-Niedziela:   nieczynne

Serwisanci:
Marek Kolowca
tel. 600 226 192
tel. 56 696 49 04


Mapa:


Logo:

naprawa komputerów laptopów Toruń